PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=96579}

Szmery w sercu

Le souffle au coeur
7,5 1 484
oceny
7,5 10 1 1484
Szmery w sercu
powrót do forum filmu Szmery w sercu

Dokumentalne wojaże Louisa Malle'a po Indiach dały mu pewną swobodę i świeżość - 'Szmery w sercu' to pierwszy wyraźny tego objaw. Wnikliwy i subtelny obraz dojrzewania 15-letniego chłopca pozbawiony jest typowych dla Nowej Fali zagrywek i zabawy w kino, które tak bardzo lubili Godard i spółka. Malle w ich miejsce oferuje szczerą, po części autobiograficzną historię, która z zaskakującym realizmem obrazuje codzienność dorastającego nastolatka: relacje z braćmi, seksualne fascynacje, muzyczne i literackie wpływy. Podłoże to Malle wykorzystuje do przedstawienia nietypowej więzi łączącej 15-letniego Laurenta z matką. Fascynacja chłopca jej południowym temperamentem, rodzi między nimi więź wykraczającą poza relacje syna i córki, której kulminacją jest akt kazirodztwa. Kazirodztwa, którego Malle nie potępia, ukazując je w sposób równie subtelny i zaskakujący, co dojrzewanie Laurenta.

ocenił(a) film na 8
eon_blue

nie wiem, czy naprawdę Malle nie potępia - może po prostu nie ocenia, tak jak reszty scen w filmie, pozostawiając nam, widzom, tę możliwość. myślę, że wszystko tu ma taką wymowę - niby ludzie są inteligentni, chodzą w garniturach i słuchają jazzu - wyższa klasa, a tak naprawdę w środku są zepsuci, pozbawieni szacunku do wszelakich wartości. scena zbliżenia matki z synem jest subtelna, ale wcale nie umniejsza to faktu, że wciąz mowa o kazirodztwie. zresztą, dla mnie, Malle ostatnią sceną podkreśla wszystko to, o czym mówię.
pozdrawiam :)

dzon

Racja, wspolne sniadanie "po" i salwy radosci. Stad film jest rewelacyjny, bez natretnego moralizatorstwa, wpedzania widza w poczucie moralnej manipulacji. Jeden z lepiej zakonczonych filmow, jakie ogladalam.

użytkownik usunięty
Adilka1

Film wspaniały.Dawno mi się tak film nie podobał od czasu Drogi do Saliny.Polecam.Także porusza temat kazirodztwa.

Wspaniały film, trzyma przy ekranie do samego końca. Przemyślenia reżysera na tematy wszelakie, zasługują na zapisanie w kajecie dla potomnych.

ocenił(a) film na 9
dzon

Dla porządku: to nie jest klasa wyższa, tylko wyższa średnia, bo ojciec utrzymuje rodzinę z własnej pracy.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones