PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=674777}
6,3 2 799
ocen
6,3 10 1 2799
5,8 11
ocen krytyków
Camille Claudel, 1915
powrót do forum filmu Camille Claudel, 1915

"Camille Claudel, 1915" jest dziełem w którym można się zupełnie zgubić. Tylko postaci po jakimś czasie daja się w łatwy sposób scharakteryzować. Tymczasem reszta scen pozostaje zagadkami do tak wielorakiej interpretacji, iż trudno ułożyć ją w spójną całość.
Fragmentem, który idealnie odzwierciedla cały seans jest "próba przedstawienia", którą ogląda bohaterka. Na początku czuje ona radość z uczestnictwa w realnie zabawnej scenie, później przechodzi ona w gorycz by z czasem zamienić się w dziki szał, a na końcu stopniowo się uspokajać. Ta specyficzna szarża aktorska jest dla mnie odbiciem słabej roli Knightley w "Niebezpiecznej metodzie". Zaś sens przytoczonego wydarzenia wydaje się niezrozumiały. Reżyser chciał ukazać, że bohaterka jest nieodłączną częścią świata zamieszkałego przez umysłowo chorych? A może wyraził jej pogardę do tej społeczności? Czyżby odgrywana scena przypomniała jej dawne relacje z Rodinem? Nie mam najmniejszego pojęcia, bo dowolność interpretacji jest tak duża, iż ukazane sceny stają się mówić o wszystkim i jednocześnie o niczym.
Dopiero gdy postaci otwierają usta wiemy co tak na prawdę czują. Niestety na to trzeba czekać zazwyczaj bardzo długo.
Dobrze wykonany, nieźle zagrany (Binoche przesadza, ale tylko czasami) lecz zupełnie nieprzekonywujący film. Zmusił mnie do kilku refleksji, z których nic nie wynikło. To raczej nie jest dobra rekomendacja.

Lucky_luke

Binoche świetnie zagrała. Scena, o której piszesz, również dla mnie nie była do końca zrozumiała. Na początku pomyślałam, że właśnie jej wspomnienia związane z Rodinem wywołały ten płacz, ale teraz wydaje mi się, że po prostu zdała sobie sprawę z beznadziei sytuacji, w której się znalazła. Odgrywana scenka ją śmieszyła, ale później doszło do niej, że w istocie nie ma się z czego śmiać, że to są chorzy ludzie. Może pomyślała, że ona sama zwariuje do tego stopnia przebywając z nimi w tym szpitalu.

A to, że z Twoich refleksji nic nie wynika, to nie wina filmu;)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones